Henüz hiç yorum yok

Yerli Akıllı Telefonlar Geliyor

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, ithalatta büyük yer tutan akıllı telefonların, ulusal şekilde geliştirmesi için TÜBİTAK 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında şubat ayında “Akıllı Mobil Cihaz ve Bileşenlerinin Geliştirilmesi” başlıklı davet açıldı.

Proje süresi üst sınırı 36 ay ve plan başına 5 milyon liraya kadar destek verilecek davet kapsamında 4 alanda müracaat alındı.

“Engelliler için insan-makine etkileşimine dayalı çözümlerin geliştirilmesi”, “Mobil cihazlara yönelik donanım ve yazılım için güvenlik çözümleri geliştirilmesi”, “Özelleştirilmiş akıllı mobil aygıt geliştirilmesi” ve “Akıllı mobil aygıt kullanımını destekleyen bileşenlerin geliştirilmesi” konularında 17 firma, 15 plan ile başvuruda bulundu. Firmaların projelerinin yekün bütçesi ise 32 milyon 623 bin lira şekilde gerçekleşti. Yapılacak değerlendirmenin ardından destek alacak planlar belirlenecek.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) sebebi ile başlatılan davet ile uluslararası boyutta yenilikçi özellikler barındıran akıllı mobil cihazlar yerli şekilde geliştirilecek. Böylece akıllı telefon dalında ulusal bilgi birikimine katkı sağlanacak ve yerli teknolojilerin oluşmasına olanak hazırlanacak.

Akıllı telefonun yanı sıra dizi katma ederi yüksek olan kamera, algılayıcı, dokunmatik ekran ve 3G/4G modem bunun gibi akıllı mobil aygıt bileşenleri de geliştirilecek. Cihaz ve bileşenler, ulusal ve uluslararası standartlara uyumlu olacak.

 

Kaynak: TÜBİTAK, Sabah

İslam Akgüç’ün tüm yazıları ->

Bir yorum gönder.