Henüz hiç yorum yok

Merak, biraz karıştırınca “maker” olur!

Maker olabilmek için meraklı olmak gerekir. Peki maker hareketi nedir?

Birçok insanın fikir ve buluşları havada kaldığı sürece değerleri oldukça düşük kalıyor. Bunları hayata geçirmek, elle tutulur hale getirmek, fikirden daha önemlidir.
Maker hareketi ile anadolu insanımızın aklından gecen fikirleri fiziksel bir objeye dökerek hayatımıza katmak, genlerinde bulunan yapmak ve üretmek kelimelerini aktif hale getirmek amaçlanmaktadır. Bir çok mucitimiz var. Fakat bu mucitlerimiz nasıl başlayacağının, neler yapabileceğinin tam olarak farkında olmadığı için potansiyellerinin çok altında hayatlarına devam ediyorlar. Bunu değiştirmeyi amaçlayan maker hareketi bir çok çalışmalar yaparak insanımızın değerlerini üst seviyeye çekmeye çalışıyor. Bir şeyler yapmak isteyen tüm potansiyel mucitleri, deneyimlerini paylaşabilecekleri ve fikir alışverişinde bulunabilecekleri “makerspace” ve “hackerspace” adı verilen atölyelerde buluşturuyor. “Rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim” felsefesini benimseyen oluşum Anadolunun çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenleyerek başarı sağlamayı planlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de ilki İstanbul’da yapılan maker panayırına ise beklentinin üstünde bir katılım gerçekleşti. Turkcell Teknoloji Zirvesi kapsamında yapılan etkinliğe, zirveye gelenler de katılınca, 7’den 70’e yaklaşık 10.000 ziyaretçiye ulaşıldı. Gelenler projeleri gezdi ve makerlarla sohbet ederek yeni maker adaylarına ilham verilmiş oldu.

Sonuç olarak; maker hareketi, ilk etapta kelime olarak anlamlı gelmeyen şey bile, daha sonra yeni buluşların öncüsü olabilir.

Siz de sosyal medya üzerinden #AnadoluSenDeYap hashtag’i ile Twitter ve Facebook’tan da bu oluşuma destek olabilirsiniz. Ve dahası; çok yakında konuyla ilgili olarak Karabük Üniversitesini bir süpriz bekliyor olabilir. Lütfen takipte kalın. 🙂

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Make something and be a Maker! 🙂

Bir yorum gönder.