Henüz hiç yorum yok

Loon Teknolojisi

 

Dünyanın üç de ikisi gibi büyük bir küresel topluluğunun internet erişimi olmadığı gerçeğini hepimiz biliyoruz. Bu küresel topluluğa ulaşmayı hedefleyen Google, Loon adı verilen bir proje geliştirdi ve bu projede önemli gelişmeler kaydetti.

Loon, dünyanın her yerine balonlarla interneti ulaştırmayı amaçlayan küresel çapta bir Google projesi. Projeye göre Loon balonları, stratosfere çıkarak dünya çevresinde dolaşıma geçiyor. Bu dolaşımın yönüne stratosferdeki düşük hızlı rüzgâr akımlarından yararlanan bir yazılım algoritması aracılığıyla karar veriliyor ve balon ihtiyaç duyulan noktaya bu akımlar aracılığıyla ulaşıyor.Adsız1

Balonlara ihtiyaç duydukları enerji, alt kısıma konumlandırılan güneş panellerinden sağlanıyor. Tam güneş ışığında bu paneller 100 Watt’lık güç yaratabiliyor. Bu güç hem balonların çalışmasına hem de gece için enerji depolanmasına yetiyor. Balonun hareketi için rüzgâr enerjisi, çalışması için de güneş enerjisinden yararlanılarak tamamen yenilenebilir kaynaklar  kullanılmış oluyor.

Proje için tasarlanan balonlar yüksek basınç ortamlarında kullanılabilmesi için özel olarak polietilenden üretiliyor. Her bir balon karada 40 km’lik bir alana bağlantı sağlayabiliyor. Adsız2

Kullanıcılar balon ağına binalarına kurdukları özel bir anten aracılığıyla bağlanabiliyor. Sinyaller balonlar arasında aktarılarak tüm dünyaya ulaştırılıyor.

Bu sayede özellikle az gelişmiş ülkelerde eğitimden sağlığa, tarımdan kültüre birçok alanda internetin insanlığa sunduğu tüm bilgilerin paylaşılarak kalkınmanın artırılması amaçlanıyor.
Projenin test çalışmaları Haziran 2013′den beri Yeni Zelanda’da bir grup Loon Projesi gönüllüsü tarafından gerçekleştiriliyor. Şimdiye kadar 30 balon gökyüzünde konumlandırıldı ve gönüllülerden elde edilen kullanım verilerine göre teknolojik iyileştirmeler devam ediyor.

Adsız3

Proje bazı endişeleri ve soruları da beraberinde getirdi. Örneğin, daha kapalı bir sisteme sahip Çin, Kuzey Kore gibi ülkelerde güvenlik sorunu ile bu balonların serbest dolaşımına izin vermeyecekleri de tartışılıyor.  Projenin gelişimi ve ülkelerin bu küresel hedefe bakışına dair ileride daha detaylı bilgilere sahip olacağız.

Kaynak: https://plus.google.com/+ProjectLoon/posts
Kaynak: http://www.log.com.tr
Proje tanıtım videosu: http://www.youtube.com/watch?v=mcw6j-QWGMo

İslam Akgüç’ün tüm yazıları ->

Bir yorum gönder.