Henüz hiç yorum yok

Dennis Ritchie’yi tanıyor muyuz?

Kısaca özetleyecek olursak; Fizik dünyası için kafasına elma düşen Isaac Newton kimse, bilgisayar dünyası için de Dennis Ritchie odur. Bilgisayar yazılımı adına, bugüne kadar kadar önümüze konulan hemen hemen herşeyin müteahhitliğini yapmış bilim adamlarındandır, sağlam bir binanın temelidir, birbiri ardına devrilen domino taşlarının ilklerindendir.

Evet, “kısaca özetleyecek olursak” diyerek yazıya giriş yaptım. Çünkü Dennis Ritchie, bilişim dünyası için, sıradan bir girişi hak etmeyecek kadar özel biri. Wikipedia’daki biyografisini okusa, eminim mezarında kemikleri sızlardı. (:

Şimdi, bilişim dünyasına adını altın harflerle yazdırmış bu bilim adamının doğduğu andan, ölümüne doğru bir yolculuk yapalım.

Sene 1941, Eyül ayının 2. Salısı… Sarı bir sonbahar günü, ailesinin gelecekte yapacaklarından habersiz mutlu bakışları altında, dünyaya gözlerini açtı. Oldukça zeki olan bu bebek, büyüdü, koştu, yemek yedi, oyun oynadı, dizini yaraladı. Tıpkı bizim gibi…

Harvard Üniversitesinden, Fizik ve Uygulamalı Matematikte dereceyle mezun oldu. Ve biz, henüz birer embriyo bile değilken, 1967 yılında, Bell Laboratuvarları Bilgisayar Bilimleri Araştırmaları Merkezinde çalışmaya başladı. Evet, bu kısmı pek bize benzemiyor. (:

Bell Laboratuvarının duvarları, Ritchie döneminde, belki daha öncekilerle kıyaslanamayacak projelere tanıklık etti. Dennis Ritchie, ya da takma adıyla “dmr“, bütün bunları yaparken elbetteki yalnız değildi. Arkadaşı Ken Thompson‘la birlikte önemli buluşlara imza attılar. Unix üzerinde çalışmalara başlayarak, şimdiki Linux’un ve özgür yazılım anlayışının temelini attılar. Dennis Ritchie, 1971 yılında “UNİX Programcısının El Kitabı” nı yayımladı.

dennis-ritchie

(Dennis Ritchie (ayakta duran) ve Ken Thompson Bell Laboratuvarlarında Unix üzerinde çalışıyor.)

C’yi de bir kitap olarak düşünürsek, önsöz sayılabilecek “printf(“Hello, World”);” ifadesini ilk kez kullananlar yine onlar oldu. Daha da Türkçeleştirirsek, diğer tüm yazılım dillerinin temelini atan C dilini oluşturdular. 1978 yılında, birlikte tam anlamıyla C’nin kitabını yazdılar ve adını “C Programlama Dili” koydular.

Ritchie’nin öncülüğünü yaptığı bir grup araştırmacı tarafından Inferno işletim sistemi ve Plan9 oluşturuldu. Inferno işletim sisteminin kendi dili olan Limbo‘nun oluşturulmasında da yine Dennis Ritchie yol gösterici oldu.

1974 yılındaki sistemler ve diller konusunda dikkat çeken yazısıyla “ACM“, 1982 yılında IEEE Emmanuel Piore” ödüllerini aldı.

1983 yılında, Generic İşletim Sistemleri Teorisi ve özellikle UNIX işletim sistemini yaşama geçirmelerinden ötürü Thompson‘la birlikte “Turing” ödülüne layık görüldüler.

27 Nisan 1999 yılında yine Thompson’la, UNIX işletim sistemine ve C programlama diline yardımlarından dolayı Bill Clinton’dan, “1998 Ulusal Teknoloji Madalyası“nı aldılar.

Hayatı takdir ve ödüllerle dolu olan bu adam, çok yakın bir tarihte, yine bir sarı sonbahar günü, 12 Ekim 2011‘de hayata gözlerini yumdu. Tıpkı bizim yumacağımız gibi…

İnsanların hayatları hep aynı başlar, ve hep aynı biter. Kaçınılmaz olan, doğumumuz ve ölümümüzdür. Buna karşın şuan elimizde tuttuğumuz, bizim hayatımızdır. Ve bu hayatı nasıl yaşayacağımız, geleceğe neler bırakacağımız yine bizim elimizdedir.

Dennis Ritchie aldığı her nefesi doldu dolu geçirmiş, insanların hayatlarına dokunmuş, bu konuda örnek gösterilebilecek kişilerden yalnızca biridir.

Gelecekteki örnekleri ise şuan bu yazıyı okuyor… (:

Zühal Lortoğlu’nun tüm yazıları ->

Bir yorum gönder.