Henüz hiç yorum yok

Cep Telefonu Bataryaları Neden Patlar?

Son günlerde patlayan cep telefonu bataryası haberlerini sık sık duymaya başladık. Hatta geçtiğimiz günlerde Zonguldak’ta bir bataryanın bomba gibi nasıl patladığının görüntülerine şahit olduk. Benzer bir olay İsviçre’de de yaşandı. İsviçre’de oturan 18 yaşındaki Fanny Schlatter, çalıştığı işyerinde boya kutularını kamyona taşırken ‘Akıllı telefonunun cebinde patlaması sonucu yaralandı. Peki, cep telefonu bataryası neden patlar ve patlamadan korunmanın yolları nelerdir?

Uzmanlara göre bir bataryanın ömrü ortalama bir yıl ve bataryanın ömrünü anlamak için birçok yetkili servislerde bulunan bataryanın ömrünü ve performansını ölçen test aletlerine ölçtürmek yeterli olacaktır.

 

Cep telefonu patlaması tehlikesine maruz kalmamak için önemli tavsiyeler:

  • Isınan ve şişen bataryaları kullanmayın. Telefonu ya da bataryalı cihazları sıcakta bırakmayın.
  • Cep telefonunuz şarjdayken telefonunuzu kullanmayın;
    Zira, Çin haber ajansı Xinhua’da çıkan bir habere göre 23 yaşındaki Ma Ai Lun, çalan akıllı telefonuna cevap verdiği anda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.
  • Cep telefonun orijinal parçalarının yan sanayi ürünleriyle değiştirilmesi sistemin çalışmasını etkilediği için bataryaların şişmesine ve patlamasına neden olabiliyor
  • Telefonu uzman değil de anlamayan bir kişinin tamir etmesi de patlama nedenlerinden biri.

 

 

Kaynak:Haber7,Teknolojioku

İslam Akgüç’ün tüm yazıları ->

Bir yorum gönder.