Henüz hiç yorum yok

Uçak uçurmak artık daha kolay!

 

Pilot olmanın güçlüğünü bilmeyen yoktur; hem maddi anlamda hem de pilotaj eğitimlerinin zorluğu anlamında. Yeni geliştirilen bir teknoloji, hayali ‘bir uçak uçurmak’ olanlara umut ışığı olacak gibi.

Almanya’da bulunan Münih Teknik Üniversitesince yapılan çalışmaya göre zihin gücüyle uçağa komut vermek mümkün hale geldi.

Üniversitenin geliştirdiği cihazı kullanan 7 katılımcı sadece zihinlerinden gerekli komutları geçirmek suretiyle uçakları başarılı bir şekilde indirmeyi başardı. Bilgisayar simülasyonu yardımıyla Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesine(TUM) bağlı Uçuş Sistemi Dinamikleri Enstitüsü’nde yapılan denemede çeşitli seviyelerde uçuş bilgisi olan 7 katılımcı ellerini ve ayaklarını kullanmadan, sadece komutları zihinden geçirerek uçakları mükemmel denilebilecek bir şekilde indirdi.

Denemede kullanılan cihaz Prf. Florian Holzapfel başkanlığındaki bilim ekibinin geliştirdiği elektroenselografi(EEG) elektrotları bağlı bir başlıktan oluşuyor. AB fonlarıyla yürütülen Brainflight (Beyin uçuşu) projesi çerçevesinde geliştirilen cihaz, beyindeki elektriksel gerilimleri çözümleyerek yararlı komutlara çeviren özel bir algoritma kullanıyor. Berlin Teknoloji Enstitüsü, Biyolojik Psikoloji ve Nöroergonomi Bölümü bilim adamlarının geliştirdiği bu özel algoritma sayesinde cihaz, beyindeki elektriksel gerilimleri uçak kullanmak için gerekli komutlara çevirebiliyor.

TUM’daki projeyi yürüten ekibin başındaki uzay mühendisi Tim Fricke, denemeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Projenin uzun dönemli hayali, daha fazla kişiye uçak kullanma imkanı sunmak. Beyin kontrolü sayesinde uçak kullanmak çok daha kolay olabilir. Bu, pilotların çalışma yükünü azaltacak böylece güvenliği artıracak. Ayrıca pilotlar uçuş kabininde elle yapılacak diğer işler için daha fazla hareket serbestliğine kavuşacak” dedi.

TUM’un internet sitesinde yer alan haberde, araştırmacıların şimdi mevcut kontrol sistemi ve uçuş dinamikleri şartlarının, yeni kontrol metoduna uygun hale getirilmesi için gereken değişiklikleri belirleme konusuna odaklandıkları bildirildi.

Bir yorum gönder.