1

Microsoft Visual Studio 2012-2013 “Windows Form Application” Ayarları

Visual Studio 2012 ve 2013 C++ da “Windows form application” kullanmak için başlangıç kurulumunda “Visual C++ Development Settings” seçimi yapılması gerekmektedir. Eğer siz programınızda “General Development Settings” seçeneği ile kurulum yaptıysanız; “Windows form application” kullanabilmek için programı her açışımızda bazı ayarlar yapılmanız gerekmektedir. Bu ayarlar nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

İlk olarak Visual Studio programımızı açıyoruz, “file” menüsünden “New” seçeneğine tıklıyoruz açılan menüden “Project” seçeneğini tıklıyoruz. Açılan yeni penceremizden “Visual C++” sekmesi altındaki “CLR” butonuna tıklıyoruz. Şekildeki gibi sayfamızın orta kısmında bulunan “CLR Empty Project’i” seçiyoruz. “Name” kısmından projemizi adlandırabilir, “Location” bölümünden ise dosyalarımızın konumunu (Kayıt yeri) belirleyebiliriz.

 

1

 

Daha sonra “Project” sekmesi altında bulunan “Add new Item” sekmesini seçiyoruz.  Açılan yeni sayfamızdan “Visual C++” sekmesi altında bulunan “UI” sekmesine tıklıyoruz ve Şekildeki gibi sayfamızın orta kısmında bulunan “Windows form’u” seçiyoruz. Yine “name” kısmından formumuza yeni isim verebilir, “Location” kısmından dosyamızın konumunu ayarlayabiliriz

 

2

 

Daha sonra “Project” sekmesi altında bulunan “properties” sekmesine tıklıyoruz. Açılan yeni sayfadan “Configuration Properties” sekmesi altından “Linker” menüsü altındaki “system” sekmesine tıklıyoruz. Şekildeki gibi sayfamızın orta kısmında bulunan “SubSystem” kısmını “Windows (/SUBSYSTEM:WINDOWS) “olarak seçiyoruz.

 

3

 

Daha sonra aynı ekranda sol kısımda bulunan “Advanced” sekmesine tıklıyoruz. “Entry Point” kısmına “Main” yazıp “tamam” butonuna tıklıyoruz. Sonra Ekranımızın sağ kısmında bulunan “Solution Explorer” bölümünde “Source Files ” kısmından “MyForm. Cpp” ’ye (isim değişikliği yaptıysanız yazdığınız isim. cpp seçilecek) çift tıklanır.

 

4

 

Ve açılan sayfamıza aşağıdaki kodları yazıyoruz.

#include ”MyForm.h”           ——–>  MyForm.h  kısmı formumuza verdiğimiz isim.

using namespace System;

using namespace System::Windows::Forms;

[STAThread]

void Main(array<String^>^ args)

{

Application:: EnableVisualStyles();

Application:: SetCompatibleTextRenderingDefault(false);

Project2:: MyForm form ;        ———> Project2 kısımı ise en başta projemize verdiğimiz isim

 

Application:: Run(%form);

}

Ve artık Visual Studio’muz hazır durumda. “MyForm1.h [Desing]” kısmına dönüp “Windows form application” uygulamamızı yazabiliriz.

İslam Akgüç’ün tüm yazıları ->

 

Yorum (1)

  1. Reply
    Rasim AKARşöyle dedi

    Dediğiniz şekilde form oluşturuyorum ancak aşağıdaki hatayı alıyorum.

    Error 1 error LNK2001: unresolved external symbol _main c:\Users\kurguwin\documents\visual studio 2013\Projects\Project1\Project1\LINK Project1

Bir yorum gönder.