Henüz hiç yorum yok

BTK BİLMÖK ‘te !

 

11.BİLMÖK KONGRESİ

 

Bilmök Nedir?

Bilmök(Bilgisayar Mühendisleri Kongresi): Bilgisayar mühendisleri arasındaki etkileşimi ve iletişimi arttırarak onların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, ülkenin bilişim alanındaki yönelimlerini belirlemek ve bu alanda gelişimine destek vermek amacıyla düzenlenen mesleki ve sosyal toplantıdır. Kongreye her üniversitenin ilgili bölümünden üç resmi temsilcinin yanı sıra ilgili bölümlerin öğrencileri, akademisyenleri, sektör temsilcileri ve mezunları katılabilir.

11.BİLMÖK ,  6 Mart 2015 Cuma günü Türkiye’nin En Büyük Ulusal Öğrenci Kongresi olarak Ankara Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir.

 

2

 

BTK’dan Görüntüler

3 4

 

Konuşmacılar ve Özgeçmişleri

Gökhan AKIN

gokhan-akin

BİLMÖK’te “Software Define Network” konusunu anlatmış olan Gökhan AKIN, uzun yıllar ağ uzmanı ve network grubu takım lideri olarak görev almış, bir çok kurum ISP ve üniversiteye danışman olarak hizmet vermiştir. Ayrıca raylı ulaşım ve karayolu sistemlerine ağ projeleri hazırlamıştır.

 

Yrd. Doç. Dr. Sinan KALKAN

sinan-kalkan

Kongrede “Gelişimsel Robot Bilimi ve Görme” konulu sunumu ile Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan bizlerle olmuştur. Lisans eğitimini ve Yüksek Lisans eğitimini ODTÜ’de tamamlayan Sinan Kalkan, doktora eğitiminin 2 yılını İskoçya’da 3 yılını Almanya’da alarak tamamlamıştır.

 

Çağatay ÇİVİCİ ve Mert SİNCAN

cagatay-civicimert-sincan

 

Çağatay ÇİVİCİ ve Mert SİNCAN 11. Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi’nde birlikte bir oturum gerçekleştirmiştir. PrimeFaces’ın kurucusu ve proje lideri ÇİVİCİ ile SİNCAN 11. BİLMÖK’te PrimeFaces hakkında bir oturumla katılımcılarla buluşmuştur.

 

Barış BAL ve Mert ÇALIŞKAN

5

Barış BAL ve Mert ÇALIŞKAN 11. Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi’nde “Java’nın Sürümleri, Kariyer Gelişimi ve Java Championship Programı” hakkında bir oturum gerçekleştirmiştir.

 

 Can Yıldızlı

6

Can YILDIZLI White Hacker – INTELRAD CEO, Amerikan Savunma Bakanlığı Siber Suçla Mücadele Merkezi (U.S. Department of Defense Cyber Crime Center) DC3′ün 2014 yılına dek senelik periyodlarla düzenlediği “Digital Forensics Challenge” yarışmasında 2011 yılında elde ettiği birinciliği ile bilinmektedir.

 

Richard M. Stallman

7

Özgür Yazılım Vakfı (Free Software Foundation) kurucusu ve halihazırdaki başkanı Richard Matthew Stallman Özgür Yazılım Hareketi ve GNU/Linux İşletim Sistemi hakkında bir oturum gerçekleştirmiştir.

 

Prof. Dr. Fatoş Tunay Yarman Vural

fatos-yarman-vural

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Tunay Yarman Vural 11. BİLMÖK’te “Yapay Zeka, Doğal Zeka, Ortak Zeka” hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir.

 

Ozan BÜK

ozan-buk

Ağ Yöneticisi Ozan BÜK “Internet of Things – Nesnelerin İnterneti” hakkında sunumuyla bizlerle birlikte olmuştur. Network Güvenliği, Kablosuz Ağ Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri Temelleri eğitimlerini vermektedir.2013 yılından bu yana Türkiye Ağ Yöenticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Umut DEMİREZEN

9

STM – Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş firmasında Kıdemli Yazılım Mühendisi (Senior Software Engineer) pozisyonunda çalışan M. Umut DEMİREZEN 11. Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi’nde “Big Data ve Siber Güvenlik” konusunda bir sunum gerçekleştirmiştir.

 

 Umut Çınar

umut-cinar

Kongrede “Modern Görüntü İşleme Teknikleri” adlı semineri ile yer alan konuşmacılardan Umut Çinar ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2010 yılında mezun olmuştur.Yüksek lisansını ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde yapmıştır ve 2012 yılından bu yana da ODTÜ Enformatik Entitüsü’nde doktora eğitimine devam etmektedir.

 

Halit Alptekin

halit-alptekin

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Halit Alptekin 11.BİLMÖK’te sunumunu gerçekleştirmiştir. Sunum başlığı: CTF Oynayalım! Sunum açıklaması: Siber güvenlik dünyası içerisindeki kişiler kendisini sürekli geliştirmek zorundadır. Bu zorunluluk çoğu zaman kitaplar ve tatsız tutsuz videolar eşliğinde olmaktadır. Ancak, bu alanda yer alan kişiler, CTF oyunları ile kendilerini diğer tüm yöntemlerden daha fazla geliştirme şansı bulabilmektedirler. Sunum içerisinde bu oyunların tarihçelerinden, Türkiye ve Dünya üzerinde gerçekleştirilen CTF oyunlarına kadar birçok detay bulunmuştur.

 

Gülşah Köse

gulsah-kose

Gülşah Köse Pebble ile linux tabanlı işletim sistemleri üzerinde LibreOffice ve OpenOffice Impress sunumlarını uzaktan yönetmeyi sağlayan, kendisinin geliştirdiği ve The Document Foundation depolarına alınan bir özgür yazılım projesi olan “pebble-remote” projesi ve geliştirme aşamalarını anlatmıştır. Bu proje üzerinden bir özgür yazılım projesinin hayata geçiş sürecinin nasıl işlediği açıklanmıştır.

Bir yorum gönder.