Henüz hiç yorum yok

“Verilerimizi depolayabiliyoruz, peki saklayabiliyor muyuz?”

Geçmişten günümüze, verilerimizi depolamak için birçok yöntem kullandık. Taş sütunlar, kağıtlar, klasörler, albümler, disketler, cd ve dvdler, flash bellekler, hard diskler… Gelişen teknoloji verilerimizi artık çok daha kolay bir şekilde depolamamıza imkan sağlıyor. Üstelik nereye gidersek gidelim verilerimize ulaşabileceğimiz hizmetler mevcut. Bu konuda şüphesiz akla ilk gelen teknoloji “Bulut” hizmeti. Bu hizmetle birlikte verilerinizi sanal ortamda depoluyorsunuz, kişisel bilgisayarınıza bir zarar gelse de herhangi bir bilgisayarla internet üzerinden verilerinize ulaşabiliyorsunuz. Böylelikle verilerinizin silinme, kaybolma gibi ihtimalleri ortadan kalkmış oluyor. Bu açıdan bakıldığında şüphesiz harika bir hizmet. Fakat asıl sorulması gereken soru şu: “Verilerimizi depolayabiliyoruz, peki saklayabiliyor muyuz?”

Geçtiğimiz günlerde, Apple’ın bulut hizmeti iCloud hackerlar tarafından saldırıya uğramış, birçok ünlü ismin hesapları ele geçirilip özel fotoğrafları yayınlanmıştı. Yaşanan bu olay, her ne kadar uygulama açığı ve hesap sahiplerinin yanlış şifre seçiminden kaynaklanmış olsa da, bir kez daha mahremiyet ve güvenlik konularında akıllara soru işaretleri getirdi.

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen telefon görüşmesi kayıtlarını da düşünecek olursak, verilerin mahremiyet hakları çerçevesinde daha güvenli hale getirilmesi konusunda eksikliklerin olduğu açıkça görülüyor.

Amerika’da yaşayan Türk yazılımcı Can Birinci, bu konuda örnek gösterilebilecek bir adım atarak ‘Çünkü, iletişim özgürlüktür.’ sloganı ile yola çıktı ve android telefonlar için bir uygulama geliştirdi. “Novende” isimli yazılım, cep telefonu ile yaptığınız görüşmelerde sesi karşı tarafa iletmeden önce şifreliyor. Uygulama, ses verilerinin sunucuda biriktirilmesinin de önüne geçiyor. Yazılımın iOS versiyonunun da önümüzdeki yıl yayımlanması bekleniyor.

Uygulamanın güvenilirliği bir köşede tartışıladursun. Yalnızca iletişim değil; ticaret, iş, eğitim gibi pek çok alanda da kullandığımız internette gizlilik sorunlarının önüne geçilmesi ve kullanıcıların kendi önlemlerini alma konusunda daha fazla bilinçlendirilmesi ivedi bir ihtiyaçtır.

Zühal Lortoğlu’nun tüm yazıları ->

Bir yorum gönder.