Henüz hiç yorum yok

Android’in Nexus 6’sı, iPhone 6’ya Karşı!

Android’in Lollipoplu Nexus 6’sı iOS’un 8’li iPhone 6’sına Karşı! desem yeri olurdu fakat başlığa çok abes kaçacağından bazı yerlerini keserek yazıya başlayalım.

Android 5 Lolipop ismi ile birlikte..

Androidin adlandırma serilerinde 5 versiyonuna lolipop adının verildiğini geçen sene öğrenmiştik.Her nexus serisinde olduğu gibi yeni android yazılımı da nexus 6 ile birlikte  geçen günlerde  son kullanıcılarına duyuruldu.Yazılım kısmını burada kenara bırakıp işin donanım ve piyasa kısmına geçelim.

Mobilde kapışmanın böylesi..

Android dünyasında büyük boyutlu telefonlar üretile dursun,Apple’da yeni iphone’larla -bu işde bende varım arkadaş deyip- ibreyi yukarıya çekti.Ve aniden örnek alınan şirket konumundan örnek alan şirket duruma düştüler benim gözümde taki nexus 6 çıkana kadar..

Senden daha büyük üretenlerde var Apple..

Evet!Google’dan nexus 6! Adı gibi 6 inç’lik bir dev.Telefon boyutları kapışıla dursun diğer donanımlara bakarsak Qualcomm’un 2.65 GHz hızında çalışan Snapdragon 805 işlemcisi, Adreno 420 grafik birimi, 3 GB RAM gibi donanım özelliklerine sahip olan Nexus 6, 5.9 inç büyüklüğünde QHD yani 2K çözünürlüğünde ekranla gelicek Ayrıca optik imaj sabitleyici yani OIS destekli 13 Megapiksel kamera ve çift LED flaş gibi özelliklerde iPhone’un önünde duruyor.

Specs Nexus 6 iPhone 6 Plus
Display 5.96 inches, 493 ppi 5.5 inches, 401 ppi
Camera 13-megapixel rear, 2-megapixel front, optical image stabilization 8-megapixel rear, 1.2-megapixel front, optical image stabilization
Storage 32GB, 64GB 16GB, 64GB, 128GB
Battery Talk time up to 24 hours; Internet use time up to 9.5 hours on Wi-Fi Talk time up to 24 hours; Internet use up to 12 hours on Wi‑Fi
Processor 2.7 GHz quad core Qualcomm Snapdragon 805 1.4 GHz dual core Apple A8
Weight 6.49 ounces 6.07 ounces
Price Starts at $649 Starts at $749
Colors Midnight Blue, Cloud White Silver, Gold, Space Gray
Operating System Android 5.0 Lollipop iOS 8

 

Ayrıntılı karşılaştırma yukarıda peki nexus daha ucuz donanımlı,büyük boy olmasına rağmen neden iPhone’dan daha az tutuluyor.Halbuki androidin amiral gemisi Nexus.

 

Diğer yazılarımı okumak için  Tıklayınız.

Bir yorum gönder.