1

Akıllı Saatte ‘Apple’ Farkı

Herkesin merakla beklediği Apple Watch piyasaya sürülüyor. Apple Watch, diğer akıllı saatlerde olduğu gibi telefona bağlı olarak çalışıyor. Fakat Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu saat sadece iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus ile uyumlu yapıda. Eğer iPhone cihazına sahipseniz ve Apple Watch kullanmak istiyorsanız cihazınızı yükseltmekle kalmayıp iOS8 güncellemesini yapmalısınız. Çünkü bu cihaz sadece iOS8 güncellemesini destekliyor.

Peki bu akıllı saat diğerlerinden farklı olarak neler yapabiliyor?

Anlaşılan o ki Apple Watch, getirdiği özelliklerle sağlığımızı kontrol altında tutmamızı hedefliyor. Cihaz adım sayma, nabız ölçümü, kalp ritmi değişimi, vücuttaki oksijen dağılım bilgisi, vücut sıcaklığı ölçümü, uyku sevisesi ölçümü ve kan şekeri ölçümü gibi ayrıcalıklar sunuyor.

Şimdi hep birlikte bunları nasıl yaptığına bir bakalım…

Adım sayma: Yazılan algoritma sayesinde ivmeölçerden elde edilen veriler yürünen mesafeye dönüştürülüyor. Bu sayede de yakılan kalori hesaplanabiliyor.

Kalp ritmi değişimi: Cihazdaki algılayıcı parmağınızdan geçen ışığın dalga boyunu hesaplayarak, kalp ritminizi ve kalp ritminizdeki değişimi belirler.

Vücuttaki oksijen dağılımı: Hemoglobinin ışık özümsemesine bakılarak uzuvlarınıza ne kadar oksijen ulaştığı görülebiliyor.

Kan şeker: Algılayıcılar sayesinde, kızılötesi ışık veya radyo dalgalarıyla ten sıvısından glikoz ölçümü yapılarak kan şekerinizin seviyesi ölçülüyor.

Vücut sıcaklığı: Teninize temas eden bir termometre ile vücut sıçaklığınız hesaplanıyor.

Uyku seviyesi ölçümü: Saatte bulunan algılayıcılar, gece boyunca vücut hareketlerinizi saptayarak, nasıl bir uyku uyuduğunuz hakkında kaba bir fikir elde etmeyi mümkün kılıyor.

Genel olarak baktığımızda, Apple firması bu sektörde ne kadar farklı ve güçlü olduğunu bir kez daha göstermiş bulunuyor.

Bir an önce asıl merak edilen konuya gelelim, ürünün fiyatına…

Apple Watch’un ABD’de 350$ olarak satışa sunulması bekleniyor. Bu akıllı saatin ülkemizde hangi fiyatla piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

Merak edilen diğer bir konu ise ülkemizdeki Apple kullanıcılarının bu ürüne ne düzeyde ilgi duyacağı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum (1)

  1. Reply
    hasan dundarşöyle dedi

    Türkiye tarafından ne kadar tutulur tartışılır fakat geldiğinde iphone gibi izdihama sebeb olacağını sanmıyorum.

Bir yorum gönder.